Banská Bystrica

Banská Bystrica Erb

Najcennejšie pamätihodnosti mesta Banská Bystrica

Mesto Banská Bystrica sa nachádza vo Zvolenskej kotline, v údolí rieky Hron medzi Kremnickými a Starohorskými vrchmi a Poľanou. Prvé zmienky o meste pochádzajú z 13. storočia. Vďaka banskej výrobe ho kráľ Belo IV. v roku 1255 povýšil na mesto. Banská Bystrica, ako jedno z prvých miest na Slovensku, bola vyhlásená za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Poznáte najcennejšie pamätihodnosti, ktoré by ste pri návšteve tohto mesta nemali vynechať?

Mestský hrad či námestie

Medzi najcennejšie pamätihodnosti patrí areál mestského hradu (Barbakanu), námestie s kostolmi Panny Márie a sv. Kríža, starou radnicou, Matejovým domom, barbakanom a zvyškami mestského opevnenia. Centrom mesta je obdĺžníkové námestie Slovenského národného povstania s Mariánskym stĺpom a šikmou hodinovou vežou. Medzi významné pamiatky patria Beniczkého a Thurzov dom.

Pri plánovaní výletu nechajte starosti s najlepšou ponukou ubytovania na druhých. Známy portál Booking.com ponúka viac ako 28 miliónov ubytovaní a garantuje tie najnižšie ceny. Jeho ponuka obsahuje aj hotely, penzióny a ubytovacie zariadenia aj pre Slovensko a Banskú Bystricu. Vďaka zľavovým kupónom na Booking na zľavovom portáli KuponyZdarma.sk na adrese https://www.kuponyzdarma.sk/booking-com/, ktoré odkazujú na rôzne špeciálne a limitované zvýhodnené ponuky, môžete ušetriť ešte viac.

Pred viac ako 520 rokmi vznikol banskobystrický mediarsky podnik s komplexom spracovateľských závodov, dobre premyslenou organizáciou výroby a hustou sieťou skladov. Tento podnik patril k významným podnikom v Európskom baníctve a hutníctve.

Obľúbená obec Králiky

V meste sa určite nebudete nudiť. Ak však túžite ísť do prírody, máme ďalší typ. Vhodnou lokalitou pre turistov pri Banskej Bystrici je vyhľadávaná obec Králiky. V blízkosti obce je vodopád nachádzajúci sa v nadmorskej výške 650 metrov. Prírodná pamiatka Králická tiesňava taktiež stojí nielen za zmienku, ale aj návštevu. Pozrite si určite spomínaný Králický vodopád. Obľúbenou aktivitou pri Králikoch je aj vyhľadávané skalné lezenie.

Comments are closed.